2018-11-11 11:57  -  Unia Kosztowy

100 lat Polsko!

100 lat Polsko!

"Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska" - Józef Piłsudski. Zarząd klubu życzy sympatykom Unii Kosztowy cudownego Święta Niepodległości.


Przy okazji tego pięknego święta warto wspomnieć, że już 11 lat po odzyskaniu niepodległości powstała Unia Kosztowy. Poniżej przedwojenna historia klubu opracowana przez ś.p. Franciszka Synowca.


Kilka lat przed wybuchem I wojny światowej kilku miejscowych działaczy ruchu narodowego założyło na terenie Kosztów Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół". W roku 1925 przy tym towarzystwie powstaje sekcja piłki nożnej, która nie zostaje zgłoszona do Śl. OZPN w Katowicach i dlatego rozgrywano tylko zawody towarzyskie z okolicznymi klubami sportowymi Brzezinki, Lędzin, Mysłowic i Szopienic. Na przełomie roku 1927/28 w wyniku nieporozumień pomiędzy zawodnikami a Prezesem "Sokoła" Tomaszem Klimczokiem sekcja została rozwiązana.

W okresie zimowym 1928/29 zrodziła się myśl założenia w Kosztowach klubu sportowego. Inicjatorem i realizatorem tej myśli był Ludwik Bednarek wspomagany przez kilku kolegów. Na spotkaniu założycielskim była jednak zbyt mała frekwencja by powołać klub do istnienia. Tak było i za drugim razem, ale w myśl powiedzenia "do trzech razy sztuka" pod koniec marca 1929 roku w restauracji pana Planetorza zebrało się 15 osób by powołać Klub Sportowy Unia Kosztowy. Na zebraniu tym powołano Zarząd w składzie: Prezes - Ludwik Bednarek, Sekretarz - Józef Włosek, Z-ca Sekretarza - Karol Zając, Skarbnik - Ludwik Duży. Sekretarz klubu pracujący wówczas w Urzędzie Gminnym wystarał się o teren pod boisko, uporządkowanie terenu, wykonanie bramek oraz innych prac. Boisko to wytyczone było obok toru kolejowego (obecnie w tym miejscu wytyczony jest kościół i cmentarz). Uroczystość poświęcenia boiska sportowego odbyła się 8 września 1929 roku w obecności JWP Starosty Jarosza Przewodniczącego Powiatowego Komitetu WFiPW w Pszczynie. W czasie uroczystości przygrywała orkiestra 73 Pułku Piechoty.

Pierwszy mecz mistrzowski rozegrano z KS "Pogoń" Imielin wygrywając 3:2. Skład ówczesnej drużyny: Wilhelm Cieplik, Jan Jurek, Karol Zając, Tomasz Baron, Jan Fołda, Augustyn Lipiński, Ludwik Duży, Paweł Planetorz, Golfryd Lipiński, Edward Dominicki, Józef Włosek. Drużynę uzupełniali juniorzy: Ignacy Zając, Szczepan Pastelski, Józef Fołda, Józef Kula, Wilhelm Wilk, Alojzy Sojka.

Po kilku latach drużyna piłkarska z klasy C awansowała do tzw. "B" ligi. Z chwilą wybuchu II wojny światowej klub, w którego szeregach był element narodowo polski zawiesił swą działalność. Niemcy usilnie starali się doprowadzić do wznowienia działalności klubu. Nawet obietnice obfitych dotacji i wybudowania nowego klubu nie zmieniły stanowiska Zarządu i sportowców.