2019-01-14 21:27  -  rusrus

Trenerzy się szkolą

Trenerzy się szkolą

"Złoty wiek" - to okres obejmujący 10-13 wiek życia dziecka. Wtedy właśnie mały piłkarz uczy się najwięcej.             Wykładowcy - na konferencji zorganizowanej przez podokręg Katowice i Sosnowiec - przybliżali charakterystykę dziecka w tym właśnie okresie rozwoju i jak rozwijać potencjał zawodnika. Nie zabrakło aspektów motorycznych, technicznych i mentalnych.

Nasza ekipa w składzie: Marek Piszczyk, Dariusz Szabrański, Marek Rusek, Jacek Konowalski, Krystian Jawień i Andrzej Byrski wsłuchiwała się w wykłady tak uznanych w świecie piłki nożnej osób jak Marek Wanik, Tomasz Kaczmarski czy Michał Libich. 

Ten pierwszy przekonywał trenerów do przestawienia się z metody powtórzeniowej na trening różnicujący ruch. Na boisku nie ma dwóch takich samych zagrań i należy tak dobierać ćwiczenia, aby zaistniała mnogość różnych rozwiązań danej sytuacji.

Drugi z wymienionych tłumaczył, jak rozumieć sukces w szkoleniu dzieci i młodzieży. Sukcesem nie jest tylko rozwój sportowy zawodnika, ale też rozwój mentalny i społeczny. Pamiętajmy, że tylko odsetek małych piłkarzy zostaje zawodowcami, ale sport może ukształtować charakter człowieka i jego postawy na całe życie.

Michał Libich pokazał jak pracuje ze swoimi zawodnikami w Polonii Warszawa. Przedstawił program rozwoju zawodników od 10 do 15 roku życia. Mając silna konkurencję w stolicy, potrafi wprowadzić swoje zespoły do strefy medalowej mistrzostw Polski.

Każdą zdobyta wiedzę należy ugruntować i przełożyć na "swoje podwórko". Mądrzejsi o kilka godzin wiedzy przystępujemy do rozwijania młodych Unitów.